·       Ürituse nimi: Festival Valgete ööde romantilised pitsid Pärnus

Toimumise aeg ja koht 30 juuni 2012

Lühikirjeldus, millega projektis osealeti (tööde kirjeldus ja arv, osavõtjate inimeste arv, tagasiside, tunnustus:

Pärnus toimus samal ajal Pärnu hansapäevadega ka festival Valgete ööde romantilised pitsid. Festivali raames toimus konkurss teemal Peakate. Tartu inimesed võtsid osa umbes 3 tööga. Kõikidele konkursist osavõtjatele anti tänukirjad.

Üritus oli rahvusvaheline (Eesti ja Läti)

·       Ürituse nimi Tartumaa Maanaiste Seltsi korraldatud käsitöökonkurss Teeme oma pea saja

Toimumise aeg ja koht jaanuar-aprill 2012

Lühikirjeldus, millega projektis osealeti (tööde kirjeldus ja arv, osavõtjate inimeste arv, tagasiside, tunnustus: Tartumaa Maanaiste Selts korraldas konkursi Teeme oma pea asja, millest võttis osa Angelika Nöps Vastseliina pitsi mustriga niblatud kübaraga. Saavutati konkursil esimene koht ning auhind anti kätte Tartumaa Maanaiste Liidu korraldatud pidulikul emadepäeva koosviibimisel Tartu Ülikooli aulas. Samas oli võimalik näha ka konkursile esitatud töid. Konkursi tulemusi ja võidutööd tutvustas avalikkusele ajaleht Postimees oma artiklitega mida võite leida siit:
Konkursi võidutööd saadetakse edasi vabariiklikule konkursile TAIMEST TULNUD, mille korraldab Eesti Käsitöö- ja Rahvakunsti Liit oktoobris.

Üritus ei olnud rahvusvaheline.

Artikleid saab lugeda siin ja siin.

 

·       Ürituse nimi 15. Rahvusvaheline Niplis- ja Nõelapitsi Kongress Prantsusmaal Caenis

Toimumise aeg ja koht 4-9 juuli 2012

Lühikirjeldus, millega projektis osaleti (tööde kirjeldus ja arv, osavõtjate inimeste arv, tagasiside, tunnustus: . MTÜ Hestia liikmed Aire Kattai ja Angelika Nöps viibisid Prantsusmaal 4 juulist kuni 9 juulini 2012, sellest kongressilinnas Caenis 3 päeva. Kongressi maade näitusest võttis osa 21 riiki, sh ka Eesti. MTÜ Hestia liige Angelika Nöps oli näitusel esindatud oma töödega (6), mis tutvustasid Eesti pitse, aga seda moodsamas võtmes. Erilise tähelepanu pälvis seinakell, mille pilti võite näha siin http://www.flickr.com/photos/31394341@N00/5023313218/ . Lisaks oli kongressimajas kongressi teema Sillad näitus ning ennast tutvustasid ka järgmise kongressipaiga Austraalia korraldajad. Kongressi tulemiks võib lugeda seda, et uuendati ja sõlmiti ohtralt tutvusi, millest peaks kasu olema edaspidisel niplispitsi edendavatel üritustel. Näiteks õnnestus leida kontakt Inglismaa niplajaga, kellelt saadi nõusolek tulla Eestisse pitsi õpituba tegema. Kongressi näitustest tehti palju pilte, mille põhjal saab anda ülevaate kongressist enesest ja tutvustada teiste maade niplispitsi tegemisi ka MTÜ Hestia niplispitsi klubi liikmetele 2012 aasta sügisel. Lisaks kongressimajale oli Caenis veel 3 näitust, mis tutvustasid Prantsusmaa niplispitsi. Käisime näitusel, mis tutvustas selle sajandi moodsat Prantsusmaa pitsi ja teiseks külastasime näitust, millel olid välja pandus pitsid 16-19 sajandist. Kahjuks ei võinud nendel näitustel teha pilte, kuid õnneks oli müügil näituse kataloog, mille me omale ka soetasime. Lisaks Caenile külastasime ka pitsimuuseumit Alenconis. Seal oli esindatud Alenconi pits, ehk siis spetsiaalne pits, mida pitsi kõrgajal on teinud 8000 töölist Alenconist ja selle ümbert. Tulevikule mõeldes tuleb veel mainida kogutud ja sõlmitud kontakte niplispitsi materjalide ja töövahendite müüjatega. Soetasime MTÜle mõned raamatud (4 tk), mida saame edaspidi kasutada. Oma silmaga nähes ja materjale katsudes on tulevikus kindlam neid tellida Kokkuvõtvalt võib öelda, et kongressi külastus osutus tõeliselt kasulikuks, nii sõlmitud kontaktide kui ka Eesti ja meie pitside tutvustamise koha pealt. Samas andis ta inspiratsiooni ja jõudu tegeleda niplispitsi propageerimise ja õpetamisega ka edaspidi.

Üritus oli rahvusvaheline.

·       Ürituse nimetus Tartu Rahvusvahelised Hansapäevad 2012 20-22 juuli, Tartu

Niplajad osalesid Tartu Hansapäevadel Maalinna alas. Üritusega oli kaasatud kümmekond niplajat, kes kolme päeva jooksul demostreerisid niplispitsi tegemist ning tutvustasid ennast. Kõigil kolmel päeval viidi läbi õpitubasid. Arvan, et antud üritust võibki lugeda nipljaate kaalukamaks ja rahvarohkemaks ürituseks, kus oli võimalik populariseerida niplispitsi.

·       Osavõtt Grundvig´i projektist koostöös MTÜga Rahvuslikud Pitsid

Võeti osa projekti kolmandast kohtumisest Tšehhis. Grundtvigi projekti kolmas kohtumine toimus 23.-26. veebruarini Tšehhi pealinnas Prahas ning sellest võttis osa neli pitsitegijat Eestist, MTÜst Hestia üks. Ürituse viis läbi Anna Halikova, kes oli ka Rahvusvahelise Niplis- ja Nõelpitsi Organisatsiooni (OIDFA) kongressi peakorraldaja 2004. aastal.

24. veebruaril tutvusime Praha tekstiilikooliga, kus meile korraldati loeng niplispitsi õpetamisest Tšehhis. Samuti avanes meil võimalus külastada kooli arhiivi ning näha Tšehhi pitsimeistrite tippteoseid. Samal päeval külastasime ka Praha tarbekunsti muuseumi, kus on suur niplis- ja nõelpitsi kollektsioon, ning moekunstniku Blanka Matragi loomingu näitust "Ajatu".

25. veebruaril osalesime Anna Halikova, Lenka Malatova ja Dana Benesova juhendamisel niplispitsi õpitoas ning valmistasime väikseid pitsiehteid. 26. veebruaril aga toimus Alina Jaskova ja Anna Halikova õpituba, kus õppisime etteantud ülesannet lahendades ise kujundama pitsist ehteid.

Projekti neljas kohtumine Euroopa Liidu elukestva õppe (Grundtvigi) programmi niplispitsi projekti raames toimus 19.-22. aprillini 2012 Tallinnas, ürituse korraldas MTÜ Rahvuslikud Pitsid. Osalesid MTÜ Hestia liikmed.

Kohtumisel arutati põhjalikult senitehtud tööd ning täpsustati edasist tegevust ja eesmärke. Kohustus oli esitada projekti konkursi kavad, komisjon kiitis heaks kõik MTÜ Hestia liikmete poolt esitatud kavandid. Hetkel valmistatakse nende kavandite järgi võistlustöid ning nende esitamise tähtaeg on 31. detsember 2012.

Niplispitsimeistrid Itaaliast, Prantsusmaalt, Saksamaalt ja Tšehhist ning Eestist osalesid aktiivselt eesti vabakäepitsi töötoas, samuti tutvuti Olga Kublitskaja ja tema õpilaste niplispitsinäitusega  Eesti Käsitöö Maja galeriis Tallinna vanalinnas ning  projekti raames korraldatud näitusega "Niplispitsi lugu" Viimsi huvikeskuses kus olid esindatud ka MTÜ Hestia liikmete tööd. 

Projektist lähemalt :MTÜ Rahvuslikud Pitsid sai 2012 aasta veebruaris kutse osaleda rahvusvahelises Grundtvigi õpikoostöö projektis "Fashion Accessoires and Jewellery in Lace", mis on kavandatud aastateks 2011-2013. Projekti lõpetamise tähtaeg om märts 2013. Konkursi töödest valmib kataloog. Antud projekt tutvustab laialdaselt Eesti pitsi välismaal.

Projektis osalevad: Regione Aburzzo, Itaalia (koordinaator), Forum Alte Spitze (Saksamaa), Hotel de la Dentelle (Prantsusmaa), Česka palicka (Tšehhi) ja MTÜ Rahvuslikud Pitsid (Eesti).

Projekt on rahvusvaheline.

 

·       Ürituse nimetus XV Mardilaat, november  2012 Tallinnas, Saku Suurhallis

Võtsime osa Mardilaadast ning demonstreerida seda peene näputöö tegemist.  Niplispitsi kohta oli avaldatud eraldi nupuke ka Mardilaada lehes. Sellel aastal oli meil eriline koht Rahvarõiva Nõuandekoja juures. Mistõttu jõudsid meieni just need käsitöölised, kes olid huvitatud omakandi rahvarõivaste tegemisest. Sellel aastal viisime publiku ette aastate jooksul kogutud ja üles joonistatud rahvarõivapitside mustrid.

Niplispits kui käsitööliik ületas ka uudistekünnise ajakirjanduses ning pilte niplamisest oli võimalik leida Postimehe Mardilaada galeriis. http://www.tallinnapostimees.ee/1034438/galerii-saku-suurhallis-algas-mardilaat/

Pildil nr 1 teeb niplispitsi Tartust pärit niplaja Maris Raud ja pildil nr 2 niplab Angelika Nöps, kes kannab ka Lõuna-Eesti (Vastseliina) rahvarõivaid.

·       Niplispitsi kursus MTÜ TuleLoo tellimusel

Viidi läbi niplispitsi kursus algajatele MTÜ TuleLoo tellimusel. Kursusel osales 10 inimest. Kursust saab lugeda kordaläinuks, sest soovijad said kursuse lõppedes üles panna iseseisva rahvuslike pitside töö, mille tegemist nad saavad omal käel jätkata. Kursuse eesmärgiks oligi valmistada ette soovijaid iseseisva rahvusliku pitsi tegemiseks ning õpetada ära töövõtted, mida nad selle juures vajavad.

·       Niplispitsi algkursus Tartu Rahvaülikoolis

Kevadsemestril 2012 viidi Tartu Rahvaülikoolis läbi niplispitsi algkursus. Osa võttis 9 niplispitsihuvilist, kellest 3 liitus sügisest MTÜga Hestia  ja jätkavad oma niplispitsialast arengut. Kavas on kursus korraldada ka kevadsemestril 2013.

·       Niplispitsi kursus edasijõudnutele Tartu Rahvaülikoolis

Sügissemestril 2012 viidi Tartu Rahvaülikoolis läbi niplispitsi kursus edasijõudnutele. Kursusest osavõtjate arv oli 6 inimest, mis on sellelaadse kursuse puhul hea tulemus. Kursuses sihtrühmaks olid varasemalt Tartu Rahvaülikooli algajate kursuse lõpetanud ja seal algteadmised omandanud niplispitsitegijad. Algajate kursus on toimunud kahel korral ja kui arvestada seda, et pooled algajate kursuselt osavõtjad otsustasid osaleda ka edasijõudnute kursusel, siis võib öelda, et „pitsipisik“ on külvatud õigesse pinnasesse.

·       Niplispitsi kursus Rõuges MTÜ Omatehtud tellimusel

Septembris 2012 algas kursus Rõuges. Kursusest osavõtjaid on 17 (neist 7 last). Kursus lõppeb 2 veebruaril 2013.

 Kursuse eesmärgiks on anda algteadmised niplispitsist ja valmistada soovijad ette iseseisvaks rahvuslike pitside tegemiseks. Antud projektile eelneb eeltöö, mida on läbi viidud Eesti Rahva Muuseumi (ERM) kogude põhjal. Tutvutud on ERMis leiduvate vastava piirkonna pitsidega, tellitud fotod ning hetkel käib mustrite joonistamine ja tööjooniste ning tööproovide tegemine.

·       12-13. juuli toimusid Sõru sadamas IX Sõru Käsitöö-ja Kunstipäevad MTÜ Etnobuss eestvedamisel

 MTÜ Hestia poolet viidi läbi niplispitsi õpitubasid. Kuna MTÜ Hestia ei osalenud antud üritusel esmakordselt, siis eelinfo põhjal oli teada, et  leidub inimesi, kes on tulnud üritusele just nimelt niplispitsi tegemist õppima. Antud üritusest on kujunenud juba osavõtjate seal traditsioon, kus nad tulevadki kohale ainult niplispitsi pärast. Sellel aastal pakkusime soovijatele võimalust valmistada niplispitsis pärlitega kaunistatud käevõru või võtmehoidja, mida võeti vastu väga hästi.

·       Helju Väli isikunäituse külastamine Velise Sillaotsa Talumuuseumis ja kohtumine Helju Väli ning teiste Raplamaa niplispitsitegijatega

 Detsembri lõpus toimus MTÜ Hestia poolt korraldatud väljasõit Raplamaale Velise Sillaotsa Talumuuseumisse, kus olid välja pandud Helju väli poolt aastate jooksul tehtud tööd.

Külastasime ka Raplamaa Raamatukogu ja seal eksponeeritud jõuluteemalist niplispitsinäitust.

Peale näituseid toimus ühisel jõululõunal vestlusring Raplamaa ja Tartu niplispitsitegijate vahel, ning jõuti arusaamisele, et sellelaadseid ühiseid ettevõtmisi peaks toimuma rohkem. Üritus oli inspireeriv ja ärgitas koostööd jätkama ning ühiseid plaane tegema!

Tartust võttis üritusest osa 11 täiskasvanut ja 4 last. Raplamaa niplajaid oli kolm.

Agnese tehtud pilte näete siinhttps://picasaweb.google.com/100640622271864252180/HeljuNaitus?authuser=0&authkey=Gv1sRgCNDb4PWEjuO3xwE&feat=directlink

* Lisaks toimusid igal teispäeval niplajate kokkusaamised.

Soovin kõigile head uut aastat ja vilgast kätt ning teravat silma!